Stomatologia zachowawcza

Podstawą zdrowia zębów jest regularna profilaktyka. To na niej i na leczeniu powstałych już ubytków opiera się stomatologia zachowawcza. Ma ona na celu ochronę zębów przed próchnicą oraz wdrażanie takich form leczenia, które przywracają zębom ich naturalne właściwości. W ramach stomatologii zachowawczej koncentrujemy się na wykrywaniu ognisk próchnicy i ich leczeniu. Jest to bardzo ważne, ponieważ ta nieleczona choroba zakaźna doprowadza nierzadko do poważnych powikłań. Stomatologia zachowawcza zajmuje się również profilaktyką, odbudową uszkodzonych w wyniku urazu zębów, a także leczeniem nadwrażliwości.

W zależności od stopnia zaawansowania choroby, dzieli się na dwa główne działy.

  • Profilaktykę, której zadaniem jest zapobieganie powstawaniu próchnicy bądź wykrywaniu jej w początkowym stadium i leczeniu minimalnie inwazyjnym.
  • Kariologię, która podejmuje leczenie próchnicy i ubytków niepróchnicowego pochodzenia w różnych stadiach, co ma zapobiec nieodwracalnemu zapaleniu miazgi i konieczności leczenia kanałowego bądź usunięciu zęba. W ramach stomatologii zachowawczej często posługujemy się pantomogramem lub radiologicznymi zdjęciami wewnątrzustnymi. Pozwala to wykryć ubytki na powierzchniach stycznych, których nie widać jeszcze podczas zwykłego przeglądu. Dzięki zaawansowanej technologicznie diagnostyce możemy przeanalizować stan wszystkich zębów oraz innych, opisanych przez nas struktur. To pozwala z kolei opracować dokładny plan leczenia.
Stomatologia dziecięca

Dział stomatologi, który zajmuje się zapobieganiem, diagnozowaniem i leczeniem chorób jamy ustnej u dzieci. Zęby małych pacjentów wymagają innego podejścia i leczenia niż zęby osób dorosłych. Stomatolog dziecięcy ma za zadanie dbać o zdrowie zębów i dziąseł u najmłodszych pacjentów, a także kształtować prawidłowe nawyki higieniczne i dietetyczne. Nasi Stomatolodzy dziecięcy posiadają odpowiednie umiejętności komunikacyjne i psychologiczne, aby nawiązać kontakt z dzieckiem i zredukować jego lęk związany wizytą. Stomatologia dziecięca oferuje szeroki zakres usług, takich jak fluoryzacja, lakowanie, leczenie próchnicy, ortodoncja czy profilaktyka próchnicy.

Każde dziecko powinno być pod stałą opieką stomatologa. Zaleca się, by pierwsza wizyta u dentysty odbyła się, gdy dziecko ma około roku, po pojawieniu się pierwszych ząbków. Podczas kontroli lekarz nie tylko poinstruuje rodziców o prawidłowej higienie zębów mlecznych malucha ale także sprawdzi czy rozwój w obrębie jamy ustnej i twarzy przebiega w sposób prawidłowy.

Pedodonta zajmuje się:

  • przeprowadzaniem wizyt adaptacyjnych, które przygotowują dziecko do późniejszych zabiegów w gabinecie dentystycznym, a także pomagają w budowaniu pozytywnych relacji między lekarzem, a małym Pacjentem.
  • informowaniem w jaki sposób prawidłowo szczotkować zęby wczesnym wykrywaniem wad zgryzu
  • Ząbkowaniem
  • Profilaktyką próchnicy: lakowaniem, lakierowaniem, lapisowaniem dziecięcych zębów
  • Leczeniem chorób błony śluzowej jamy ustnej
  • Zachowawczym leczeniem zębów mlecznych i stałych
Endodoncja

Leczenie endodontyczne, potocznie zwane leczeniem kanałowym, ma na celu usunięcie infekcji toczącej się we wnętrzu zęba. Niejednokrotnie jest jedynym sposobem na dalsze utrzymanie naturalnego zęba w jamie ustnej. Dzięki zastosowaniu w naszym Gabinecie zaawansowanych procedur endodontycznych, możliwe jest zachowanie zębów, które jeszcze niedawno musiałyby zostać usunięte.

Leczenie kanałowe wymaga staranności, doświadczenia w tej dziedzinie, oraz nowoczesnego, specjalistycznego sprzętu.

Korzystamy z:

  • Zaawansowanego technicznie mikroskopu stomatologicznego, zapewniającego idealną widoczność, niemożliwą do osiągnięcia innymi metodami
  • elektronicznego endometru do precyzyjnego zmierzenia długość kanałów zębowych
  • komputerowych zdjęć rentgenowskich najwyższej jakości i minimalną dawką promieniowania Dzięki temu mamy możliwość maksymalnego skrócenia procesu leczenia, zwiększenia komfortu zabiegów oraz co istotne ich efektywności i bezpieczeństwa.
Stomatologia estetyczna

Stomatologia estetyczna obejmuje wszystkie zabiegi stomatologiczne, których celem jest poprawa wyglądu pacjenta. Znajduje ona zastosowanie w wielu dziedzinach stomatologii: protetyce, ortodoncji, implantologii czy stomatologii zachowawczej.

Jednym z zabiegów z zakresu stomatologii estetycznej jest wybielanie zębów, zapewniające „Hollywood smile” w sposób bezpieczny. W leczeniu zachowawczym, wykorzystując nowoczesne materiały kompozytowe, można poprawić wygląd przebarwionych czy uszkodzonych zębów często w sposób minimalnie inwazyjny.Tam, gdzie takiej metody nie da się wykorzystać dla trwalszego efektu można zastosować korony lub licówki ceramiczne.

Stomatologia estetyczna pomaga pozbyć się wszelkich defektów na zębach, odbudować zęby lub całkowicie przywrócić utracony ząb. To właśnie ten kierunek współczesnej stomatologii rozwiązuje szereg problemów natury statycznej związanych z uśmiechem.

Protetyka

Protetyka stomatologiczna jest dziedziną stomatologii zajmującą się odbudową utraconych zębów lub ich części, a także poprawą estetyki i funkcji uzębienia. Protetyka stomatologiczna obejmuje różne rodzaje leczenia, takie jak: licówki, korony, mosty, implanty, protezy ruchome i stałe. Wymaga indywidualnego podejścia do każdego Pacjenta i współpracy ze specjalistami, takimi jak ortodonci, chirurdzy czy periodontolodzy.

W naszych gabinetach wykonujemy wszystkie prace protetyczne zarówno na implantach, jak i własnych zębach Pacjenta. Wszystkie prace wykonujemy przy współpracy z najbardziej renomowanymi pracowniami protetycznymi w kraju. W uzyskaniu idealnego efektu bardzo często niezbędna jest praca interdyscyplinarna, polegająca na wcześniejszym przygotowaniu zębów poprzez leczenie zachowawcze, endodontyczne i chirurgiczne.

Rodzaje uzupełnień protetycznych
W protetyce występują następujące typy uzupełnień: stałe oraz ruchome. Uzupełnienia stałe są osadzone na zębach przy użyciu specjalnych cementów, co zapewnia duży komfort. Czasem jednak uzupełnienia ruchome są optymalnym rozwiązaniem, ponieważ nawet wtedy dzięki nowoczesnym technologiom, pacjent może swobodnie jeść i mówić nie martwiąc się o protezy.

• Stałe Korona porcelanowa albo pełnoceramiczna odbudowuje zniszczoną koronę zęba. Stosuje się ją, gdy ząb został uszkodzony w wyniku próchnicy bądź urazu. Zaletą tego rozwiązania jest naturalny efekt – dobrze dopasowanych koron nie można odróżnić od pozostałych zębów,,

• Mosty stosowane, gdy występuje brak jednego lub kilku zębów. Jest to połączenie kilku koron, zacementowanych z obu stron na zębach własnych lub implantach,

• Licówki to cieniutkie, najczęściej ceramiczne, płatki umieszczane na powierzchni zęba. To rozwiązanie daje naturalny efekt zdrowego zęba, wzmacnia jego strukturę i daje piękne efekty wizualne,

• Wkłady koronowo korzeniowe – stosowane w przypadku odbudowy koron zębów po leczeniu endodontycznym. Część korzeniowa wkładu umieszczana w wyleczonym kanale w korzeniu zęba i stanowi łącznik między korzeniem i koroną ceramiczną.

• Ruchome najczęściej wykonywane to protezy szkieletowe – ich część podstawową stanowi metalowy szkielet posiadający klamry i ciernie. Są one najbardziej fizjologicznym i oszczędzającym pozostałe zęby uzupełnieniem ruchomym stosowanym przy częściowych brakach zębowych Protezy ruchome wykonuje się również przy całkowitym braku uzębienia. Najlepiej, jeśli są one mocowane na implantach, ale istnieje możliwość wykonania protez, które bezpośrednio przylegają do błony śluzowej.

Ortodoncja

Dziedzina stomatologii zajmującą się leczeniem wad zgryzu i nieprawidłowego ustawienia zębów. Leczenie ortodontyczne polega na stosowaniu specjalnych aparatów, które wywierają nacisk na zęby i kości szczęki, korygując ich położenie. Leczenie ortodontyczne może poprawić nie tylko wygląd i funkcję zębów, ale także zdrowie jamy ustnej i ogólny komfort życia.

Do schorzeń jakimi zajmuje się ortodoncja należą m.in.

  • leczenie stłoczeń zębów (ustawienie zębów na zewnątrz lub od wewnątrz łuku zębowego),
  • zgryzów otwartych (zęby górne nie kontaktują się z zębami dolnymi),
  • zgryzów głębokich tyłozgryzów (gdy zęby dolne położone są znacząco dotylnie w stosunku do zębów górnych),
  • przodozoryzów (zęby dolne położone są przed zębami górnymi),
  • zgryzów krzyżowych, przewieszonych,
  • zaburzeń rozwojowych szczęki lub żuchwy.

W naszych gabinetach oferujemy różne typy aparatów stałych ( metalowe, ceramiczne) jak i niewidoczne nakładki prostujące zęby – jest to korzystna alternatywa leczenia zgryzu dla pacjentów.

W przypadku leczenia nakładowego pacjent najpierw otrzymuje komputerową wizualizację procesu leczenia od początku aż do jego zakończenia – nakładki w każdym przypadku są przygotowywane indywidualnie w zależności od potrzeb. Leczenie nakładkami jest wygodne ze względu na rzadkie wizyty kontrolne oraz niewielką widoczność aparatu.

Projektowanie nakładek na wymiar zapewnia precyzję leczenia i możliwie skraca jego trwanie a pacjent zyskuje komfort i bardzo estetyczny wygląd zębów podczas ich leczenia. Dynamiczny rozwój ortodoncji, powoduje, że możemy zaoferować szeroki wybór aparatów, odpowiedni do wady, oczekiwanych efektów i estetycznych upodobań Pacjenta.

Higienizacja

Higienizacja to zabieg, który ma na celu usunięcie kamienia nazębnego, osadu i przebarwień z powierzchni zębów. Jest to niezmiernie ważny element profilaktyki próchnicy i chorób przyzębia, a także wizualnego odbioru naszego uśmiechu. Higienizacja stomatologiczna polega na mechanicznym oczyszczaniu zębów za pomocą specjalnych narzędzi, takich jak skaler ultradźwiękowy, piaskarka lub gumki polerujące.

Zabieg zwykle jest bezbolesny i trwa około 45-60 minut. Po higienizacji stomatologicznej zęby są jaśniejsze, gładkie i czyste, a dziąsła zdrowsze. Zgodnie z zaleceniami lekarzy zabieg higienizacji powinno się wykonywać co 6 miesięcy w celu uniknięcia innych komplikacji mogących wynikać z obecności kamienia nazębnego i osadów na zębach jak np. rozwój próchnicy. Zaniedbania w częstotliwości wykonywania higieny prowadzą do powstawania trwałych osadów i przebarwień, których niestety nie da się już usunąc.

Wybielanie zębów

Zabiegiem stomatologiczny, który polega rozjaśnieniu zębów. Wybielanie zębów może poprawić wygląd uśmiechu i zwiększyć pewność siebie.

W naszym gabinecie oferujemy 2 metody wybielania: gabinetowe oraz nakładowe w domu

Pacjenta. Każda metoda ma swoje zalety i wady, dlatego warto skonsultować się z dentystą przed podjęciem decyzji. Aby wybielanie zębów było efektywne, należy dobrać odpowiednią metodę, która będzie dostosowana do indywidualnych potrzeb i oczekiwań.

Profesjonalne wybielanie zębów w naszych Gabinetach poprzedza wywiad medyczny. Następnie lekarz przeprowadza badania jamy ustnej, diagnozuje przyczyny powstawania przebarwień i dobiera optymalną metodę wybielania, najlepszą dla Pacjenta. Efekty wybielania są trwałe w przeciwieństwie do piaskowania, które należy powtarzać przynajmniej raz do roku.

Radiologia

Badania radiologiczne mają szczególne znaczenie dla diagnostyki stomatologicznej. Dzięki bardzo dokładnemu obrazowaniu pozwalają uzyskać informacje, których pozyskanie innymi metodami jest skomplikowane lub wręcz niemożliwe. Badania radiologiczne są istotne dla diagnostyki stomatologicznej. Stosuje się je w przypadku, kiedy zmian chorobowych w obrębie jamy ustnej nie da się zaobserwować w inny sposób.

Dzięki nowym technikom obrazowania, w tym tomografii komputerowej, można prawidłowo zdiagnozować wiele schorzeń. Tomografia komputerowa jest obecnie nieodzownym narzędziem pracy w chirurgii stomatologicznej, implantologii, protetyce czy endodoncji. W Artdentic dla zapewnienia naszym Pacjentom maksymalnej wygody oraz precyzyjnej, wyposażyliśmy gabinety w pracownię badań obrazowych.

Chirurgia

Chirurgia stomatologiczna zajmuje się zabiegami operacyjnymi w obrębie jamy ustnej oraz obszarów jej przyległych (m.in.: szczęki, żuchwy, języka).

Jednym z głównych zabiegów wykonywanych przez chirurga stomatologicznego jest ekstrakcja ósemek, jak również zębów:

  • zniszczonych przez proces próchnicowy, ze wskazań ortodontycznych u dzieci i dorosłych,
  • usuwanie uszkodzonych bądź zainfekowanych korzeni zębów,
  • usuwanie zmian nowotworowych błony śluzowej, wargi lub języka
  • leczenie chorób ślinianek,
  • przygotowywanie do dalszego leczenia protetycznego,
  • leczenie przetok i ropni,
  • plastyka wędzidełek
  • odsłanianie zatrzymanych zębów,
  • wszczepianie implantów zębowy i wszelkie zabiegi temu towarzyszące np. sterowana regeneracja kości, podnoszenie dna zatoki szczękowej celem wytworzenia miejsca na implant

Diagnostyka jest niezwykle ważna w planowaniu leczenia chirurgicznego. Przeprowadzana jest w oparciu o badania radiologiczne w tym analizę tomografii komputerowej. Implantologia stomatologiczna jest jedną z metod odbudowy utraconych zębów. Implanty zębów mogą być wykorzystywane zarówno do odbudowy pojedynczych braków, jak i w przypadku całkowitego bezzębia – metoda „all on four” Implanty są sztucznymi korzeniami zębów, które są chirurgicznie umieszczane w kości szczęki lub żuchwy. Implanty mają wiele zalet w porównaniu z innymi metodami odbudowy zębów, takimi jak mosty czy protezy.

Niektóre z nich to:

  • Implanty są trwałe i stabilne, nie wymagają częstego wymieniania lub naprawy.
  • Implanty nie obciążają ani nie uszkadzają sąsiednich zębów, co poprawia zdrowie jamy ustnej i zapobiega próchnicy.
  • Implanty przywracają naturalny wygląd i funkcję zębów, co poprawia estetykę i komfort żucia.
  • Implanty zapobiegają utracie kości w miejscu braku zęba, co zapobiega zmianom rysów twarzy
  • Implanty zwiększają pewność siebie i jakość życia pacjentów, którzy mogą się swobodnie uśmiechać i mówić. Nasz Gabinet współpracuje wyłącznie z wysoko wykwalifikowanymi specjalistami z dziedziny implantologii zębowej, co przekłada się na wysoką skuteczność zabiegów i zadowolenie pacjentów.

Zabieg implantacji dzielimy na

  • CZĘŚĆ CHIRURGICZNĄ – wszczepienie implantu w kość szczęki czy żuchwy.
  • CZĘŚĆ PROTETYCZNĄ, czyli przygotowanie protetycznej odbudowy brakujących zębów na podstawie pobranych wycisków. Następnie technik dentystyczny wykonuje odbudowę koronową. Zarówno kształt jak i kolor są dobierane dla każdego pacjentem tak, aby efekt końcowy był zadowalający.
Implantologia

Implantologia to jedna z najnowocześniejszych dziedzin współczesnej stomatologii. Implant jest elementem zastępującym korzeń brakującego zęba. Wykonuje sie go z tytanu – pierwiastka bardzo dobrze tolerowanego przez organizm, znoszącego obciążenia takie, jakim ulegają nasze własne korzenie zębów. Implant wprowadzany jest chirurgicznie w kość wyrostka zębowego , co pozwala na wykonanie stałego uzupełnienia protetycznego, zaś w przypadku utraty wszystkich zębów wykorzystywany jest do całkowitej rekonstrukcji zgryzu.

Leczenie bruksizmu

Bruksizm to mimowolne zaciskanie oraz zgrzytanie zębami, które doprowadza do uszkodzenia zębów (ścierania i pękania, rozchwiania), przyzębia (zanik przyzębia, krwawienie z dziąseł) oraz zmian zwyrodnieniowych w stawach skroniowo-żuchwowych (bolesność, trzaski lub przeskakiwanie). Dochodzi także do wzmożonego napięcia mięśni głowy i szyi, co powoduje często silne dolegliwości bólowe, prowadząc do znacznego pogorszenia komfortu życia pacjenta cierpiącego na bruksizm. Na leczenie bruksizmu składa się między innymi ograniczenie nadmiernej aktywności mięśni żwaczy. Można to osiągnąć dzięki toksynie botulinowej lub zastosowaniu indywidualnie zaprojektowanej szyny relaksacyjnej, chroniącej zęby przed ich uszkodzeniem w wyniku tarcia. W gabinecie Artdentic pomożemy dobrać najbardziej odpowiednią metodę.

UMÓW WIZYTĘ